Anne – Çocuk İlişkisinin Önemi

Anne – Çocuk İlişkisinin Önemi

Bir arasındaki en önemli konu, ne kadar güçlü bir ilişkiye sahip olduklarıdır. Bu ilişki, aslında tamamen çocuğun anne karnındayken; annenin çocuğa gösterdiği ilgiden başlar.

Sağlıklı bir anne ve çocuk arasındaki ilişki o kadar kuvvetlidir ki, anne çocuğun yanından ayrılır ayrılmaz, çocuk kendisini güvensiz hissetmeye başlar ve ağlama durumuna geçer. Ama annesi yanına geldiği zaman durum değişir ve kendisini tekrar güvende hisseder. Çocuk, anneyi gerçek anlamda çok iyi tanır. Bir çocuk veya bebek, anne kokusunu çok iyi bilir.

Anne, çocuğu karnındayken bile onunla sohbet edebilir kii bu konuda fazlasıyla bilgi de mevcuttur. En büyük örneklerinden biri de, çocuk anne karnındayken; annenin çocuğuna sürekli ‘’dinlediği’’ müziği dinletmesidir. Çocuk, annesinin karnındayken dahi annesini duyduğu söylenir ve bu yüzden doğuduğu zaman, annesi ile arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olabileceği söylenir. Dünya üzerindeki en kuvvetli ve eşi benzeri olmayan ilişki, anne ve çocuk arasında olan ilişki denebilir. Herkesin bir tane annesi vardır. Belki annesini seçemeyebilir, fakat anneler her şeye bedeldir ve annelere olan borçlar da asla ödenemez.

Bu yüzden, anne ile çocuk arasındaki iletişim durumu her daim en uç seviyede olmalı ve bireyler birbirinin kıymetini fazlasıyla bilmelidir. Annesinin, çocuğuna gösterdiği sevgisi ne kadar güçlü olursa, çocukta  bu bağlamda bir o kadar sağlıklı gelişim gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ