El Bakımı Nasıl Yapılır?

El Bakımı Nasıl Yapılır?

Eller insanoğlunun olmazsa olmazı olan en önemli organlarından bir tanesidir. Gün içerisinde neredeyse işlerimizin tamamını ellerimizi kullanarak tamamlarız. Devamlı olarak ellerimizle nesnelere dokunur ve çevre ile temas halinde oluruz. Bu nedenle de etrafımızdaki bütün mikropları ve bakterileri de ellerimizde toplarız. Herşeyden önce ellerin temizliği hususunda son derece dikkatli olmak gerekmektedir. Yeterince ve gerektiği şekilde temizlenmeyen ve dezenfekte edilmeyen eller ilerleyen dönemlerde kişilere büyük sorunlar çıkartabilecektir. Zira ellerimizle temas ettiğimiz yerlerden aldığımız bakteriler metabolizmamız da istemediğimiz etkilerin oluşmasına neden olabilecektir. Ellerin en önemli bakımı ilk olarak temizliktir. Temiz yapılmış olan eldir.

Özellikle kış aylarında havaların soğuması nedeniyle dışarıya çıkılırken eldiven kullanılmaması ve ellerin soğukla haşır neşir olması gibi nedenlerde dolayı kişilerin ellerinde kurumalar, çatlamalar ve istenmeyen sıkıntılar görülebilir. Soğuk hava elleri yıpratabilir ve rahatsız edici olan döküntülere neden olabilir. Bu döküntülerin önüne geçmek için nemlendiriciler ya da zeytinyağı, lavanta yağı, badem yağı gibi doğal yağlar kullanılabilir. Doğal çözümlerde kaliteli ve kabul görmüş olan nemlendiricilerde el bakımında son derece olumlu sonuçlar yaratabilecektir. Bunun dışında ellere manikür yapılacaksa ve bu kişinin kendisi tarafından değilde kuaför gibi birçok kişinin kullanmış olduğu bir yerde yapılacaksa mutlaka temizliğinden emin olunan bir yere gidilmelidir. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak adına kişinin kendi el bakımını kendisinin yapması en doğru seçim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yüz Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde 1 haftada 3 kilo nasıl verilir ve yüz bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama