Evde Yoğurt Yapımı

Evde Yoğurt Yapımı

ADIM ADIM EVDE

Doğal gıda tüketiminin önemi her geçen gün daha da anlaşılmaktadır. Her ne kadar bütün gıdaların doğalını temin edemesek de evde yapabileceklerimizle doğal beslenebilmemiz mümkün.  Özellikle çocukların doğal gıdalarla beslenmesi bağışıklık sistemleri açısından oldukça önemlidir.  Evde yapabileceğimiz gıdalardan biri de yoğurt. Marketlerde satılan yoğurtların içerdiği katkı maddeleri artık pek çok kişi tarafından biliniyor. Bu yüzden günümüzün bilinçli anneleri çocukları için yoğurdu evde mayalamak istiyorlar. Ama nasıl? Birçok anne mayaladığı yoğurdun tutmamasından şikayet ediyor. Aşağıda sizlere adım adım nasıl yoğurt mayalayacağınızı anlatacağım.  Bu adımları takip ederek tıpkı annelerimiz ve anneannelerimiz gibi yoğurdunuzu evde  mayalayabilir ve çocuklarınızla beraber afiyetle tüketebilirsiniz.

Vereceğim tarif 2 litre süt için geçerlidir. Siz elinizdeki sütün miktarına bağlı olarak ayarlayabilirsiniz.

  1. Sütü tencereye alıyoruz. Tabii ki doğal süt olmasını öneriyoruz.  Tencerenizin dibini temiz suyla çalkalayıp, suyu dökerseniz sütünüz tencerenin tabanına yapışmayacaktır. Süt kaynamaya başladıktan sonra mikropların ölmesi için altını kısıp 10-15 dakika daha kaynatıyoruz. Sütü kaynatırken taşma ihtimaline karşı başından ayrılmayın.
  2. Süt kaynadıktan sonra soğuması için beklemeye başlıyoruz.  Varsa termometrenizle ölçebilirsiniz. Sütün 45’ derece sıcaklığa gelmiş olması gerekir. Termometreniz yoksa serçe parmağınızla kontrol edebilirsiniz. 7 saniye dayanabilmelidir. Sütünüzü verdiğim süre kadar kaynatırsanız odanın sıcaklığına da bağlı olarak 15-20 dakika gibi bir sürede mayalanma sıcaklığına ulaşacaktır.
  3. Sütün soğumasını beklerken maya için yoğurdunuzu hazırlayınız. 2 litre süt için tepeleme 2 yemek kaşığı yoğurt maya için yeterli olacaktır.
  4. Bir kâseye maya için hazırladığınız yoğurdu alınız. Süt mayalanma sıcaklığına ulaştığında sütten 1-2 kepçe alarak yoğurdu açınız. Bunu yapmaktaki amacımız yoğurttaki pütürleri gidermektir. Ayrıca yoğurdu sütle inceltmeden direk süte kattığınızda süte göre daha soğuk olan yoğurt sütü kesecektir ve yoğurt mayalama işleminiz başarılı olmayacaktır.
  5. Yoğurt mayalayacağınız kabın altına kalın bir battaniye veya sofra bezi seriniz. Çünkü yoğurdu mayaladıktan sonra tencerenizi sarsmamanız gerekmektedir. İncelttiğiniz yoğurdu tencerenizin bir kenarından yavaşça sütün içine dökünüz ve kaşıkla sadece 1-2 defa hafifçe karıştırınız.
  6. Bu işlemi de yaptıktan sonra kapınızın üzerine kağıt havlu veya temiz bir bez örterek kapağınızı kapatınız. Bu bez yoğurdunuzun üzerinde su damlacıkları oluşmasını engelleyecektir.
  7. Alta serdiğiniz kalın bezle kabınızı sarınız ve sıcak bir yerde 4-6 saat bekletiniz. Bu süre sonunda yine sarsmadan kabınızı dolaba koyunuz. Birkaç saat dolapta dinlenen yoğurdunuzu tüketebilirsiniz.

Ev yapımı yoğurdun tadını aldıktan sonra emin olun hazır yoğurtları tüketmek istemeyeceksiniz. Rengiyle, tadıyla ve doğallığıyla yoğurdunuz farkını ortaya koyacaktır. Afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ