Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Sağlık

Hayatımızın en önemli parçası olan , birçok aşamada farklı uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır. bu aşamalardan en hassas olanlarından bir tanesidir. Çünkü insanların alışılagelmiş hormon yapılarının bu dönemde değişiklik göstermesi bunun yanında sistemli kontrolleri de gerektirmektedir. Bu dönemi yaşayan bireylerin durumlarını aile hekimlerine ve sağlık ocaklarına bildirmeleri kontrol aşamasının bir parçasıdır. Böylelikle hem anne sağlığı hem de bebeğinin sağlığı kendini koruma altına almış olacaktır

Kontrol aşaması hamileliğin başından bitimine kadar devam etmektedir. Bu aşama monoton süreçlerle başlayıp gittikçe sıklaşan bir düzenle sonuçlanır. Genel olarak bireyler hamileliğin ilk 8 ayını, ayda 1 kere doktor kontrolüne giderek geçirir. Doğum aşamasına yaklaşırken ise 8. Ayda periyotlar hızlanır ve kontrol 15 günde bir yaptırılır. Son ayda ise haftalık kontrollerle bu aşama tamamlanır. Ama doktorlar, aile hekimleri veya sağlık ocakları bireylerin yapısına göre bu kontrol süreçlerini daha da sıklaştırabilir. Sağlık ocakları bu süreçten sorumlu tutularak gerek doğum öncesi gerek doğum sonrası başta tetanos olmak üzere gerekli olan aşıları yapmakla görevlidir.

Sağlıklı bir gebelik için kontrol ve gerekli aşılar bunlarla sınırlı değildir. Hamilelikte sağlık için uygulanması gereken rutin tetkikler gebelik dönemi süresince düzenli olarak uygulanmalıdır. Bunları birkaç başlık altında sizlerle paylaşalım; Rutin tetkikler olarak, Kan Testi, Kan Uyuşmazlığı Testi, Tansiyon ölçümü, Kilo Ölçümü, Ultrason, idrar Tahlili, NST (Nö. n Stres Test). Uygulanan tetkikler ise; Ense Kalınlığı Ölçümü, Üçlü Tarama Testi, Dörtlü Tarama Testi, Amniyosentez ve Şeker Yükleme olarak tamamlanır.

 Bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bu nedenle hamilelikte sağlık demek bebeğinizin sağlığı demektir. İnsan sağlığının her aşaması birbirine zincirleme bağlı olduğundan dolayı, sadece hamilelikte değil hayatın her aşamasında sağlıklı bir yaşam için kontrollü ve periyodik süreçler itinayla takip edilmelidir. Böylelikle içinde bulunacağımız durum hem bizim hem de uzmanlar tarafından kolaylık sağlayacaktır. Bu konuda alınacak tedbirler, söz konusu durumlar her ne olursa olsun hem bizi hem de çevremizdeki insanları olumlu yönden etkileyecek unsurlardır. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Bir önceki yazımız olan Osteoporoz ve Kolay Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizde erkeklerde osteoporoz, kemik erimesi ve osteoporoz hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ