Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

Hamilelikte Yapılmaması Gerekenler

Hamilelik, bir anne adayı için hayatının en özel dönemidir. Dünyaya getireceği bebeğini karnında taşıdığı o 9 aylık süreçte, anne adayının alışkanlıkları konusunda dikkatli olması gerekiyor. İki can taşıdığınız hamilelik döneminde karnınızdaki bebeğin her şeyden daha önemli olduğunu unutmayın. Peki, hamilelikte yapılmaması gerekenler neler? Bu dönemde nelerden uzak durulmalı?

Sigara

Sigara içerek henüz dünyaya gelmemiş bebeğinize böyle bir kötülük yapma gibi bir hakkınız yok. İçinde yüzden fazla zehirli madde bulunan sigara içmiyorsanız da sigara dumanından da uzak durmanız gerekiyor.

Alkol

Alkollü içeceklere hamilelik döneminde ara verin. Bu dönemde alkol almak, bebekte gelişim geriliğine neden olurken, düşük riskini ve erken doğum riskini de arttırmaktadır. Ayrıca tüketimi, çocuklarda zeka geriliğinin en önemli nedenleri arasındadır.

Diyet

Hamilelik döneminde kilo almamak adına yapılan sağlıksız, düşük kalorili ve şok diyetlerden uzak durun. Tabi bu size her istediğinizi yeme hakkını da vermiyor. Doktorunuz ile birlikte, hem bebeğinizin gelişimi hem de sağlığınızı korumak adına dengeli bir beslenme programı oluşturun.

Asitli İçecekler

Hamilelik döneminde tıpkı sigara ve alkol gibi, asitli içeceklerden de uzak durun. Kola, gazoz ve şekerli meyve suları bebeğiniz için hiç faydalı olmadığı gibi hamilelikte kabızlık sorunlarına da neden oluyor.

İlaç Kullanımı

Hamilelik döneminde her başınız ağrıdığında ağrı kesici almayın. Ayrıca düşük ve erken doğum riskini arttıran ve hamileyken kullanılmaması gereken ilaçlardan da mutlaka uzak durun.

Bir önceki yazımız olan Kadın Modasına Dair Adım Adım başlıklı makalemizde kadın modası, kış modası ve moda hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama