İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası

İŞKEMBE ÇORBASI

İşkembe Nasıl Temizlenir?

Önce işkembelerin yüzünü ve içini bol suyla 7 kere yıkayınız. Yıkanmış işkembeleri bir tencereye koyup, üzerine çıkacak kadar su dökünüz. Sonra, el dayanabilecek sıcaklığa kadar ısıtınız, işkembe ısınırken arada bir alt-üst ediniz, işkembelerin pürtükleri soyulmaya başlarken tencereyi ateşten alınız. İşkembeleri sudan çıkarıp düz bir yerde bıçakla (veya temiz bir fırçayla) pürtüklerini temizleyiniz. Tekrar 7 kere bol suyla yıkayınız.

Malzemesi

  • 500 gram koyun veya dana işkembesi,
  • 2 kahve fincanı sirke,
  • 6 diş sarımsak,
  • 1 kaşık yağ,
  • 1 çay kaşığı kırmızıbiber, tuz.

Yapılışı

Tencereye bolca su, tuz ve iyice temizlenmiş bir işkembeyi koyup ateşe bırakınız. Su kaynayıncaya kadar tencerenin kapağını kapamayınız. Bu sırada üstünde biriken köpükleri bir kevgirle alınız. Köpük kesilince tencerenin kapağını kapatınız, işkembeler pişinceye kadar kaynatınız. Tencerede 8 bardak su kalınca ateşten indiriniz. İşkembeleri sudan çıkarıp doğrayınız. Sonra tekrar tencereye koyup 2 taşım kaynatınız.

Sarımsakları soyup üzerine biraz tuz döküp, sonra havanda dövünüz. Dövülmüş sarımsakları sirke ile karıştırıp, kaynayan çorbaya ilave edip, hemen ateşten alınız ve kaseye boşaltınız. Sonra bir kaşık yağı tavada eritip ateşten alınız ve içerisine kırmızıbiberi döküp karıştırınız. Kaselere çorbayı alınız, üzerine biberli yağı dökerek servis yapınız.

Bir önceki yazımız olan Yöresel Bir Lezzet "Ezo Gelin Çorbası" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama