Kısa Sürede Hızlı Kilo Vermek

Kısa Sürede Hızlı Kilo Vermek

Kışın çok da önemsemediğimiz kilolar yaz yaklaştıkça sorun olmaya başlıyor. Yazın daha ince ve vücut hatlarını daha ön planda tutan kıyafetler tercih edildiğinden ideal kiloya ulaşmak önem taşıyor. Özellikle yazın plajlarda bikini ve mayo tercih edecek bayanların fazla kiloları dert olmaktadır. Peki bu fazla kilolardan kurtulmak için ne yapabiliriz?

Eğer ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız aslında yapmanız gereken şeyler çok da zor değil. Başlamadan önce kilo vermeyi gözünüzde büyütmemeli ve sabırlı olmalısınız. Aşağıda belirttiğimiz önerileri uygularsanız, kısa sürede hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz hiç de imkansız bir olay değil.

Diyette Suyun Önemi
Uzmanlar günde ortalama üç litre su içen insanların daha hızlı kilo verdiğini, ve verdiği bu kiloların sağlıklı ve geri kazanılması güç kilolar olduğunu belirtiyor. Bu nedenle günlük aldığımız su miktarına önem vermeliyiz. Su ihtiyacımızı giderirken bunun normal içme suyu olmasına, pH’ının yüksek olmasına dikkat etmeli, yediğimiz yemekler, içtiğimiz çay ve kahveleri su alma sınıfına sokmamalıyız.

Su içmek tabi ki başlı başına yeterli bir olay değil. Bunun yanında günlük aldığımız besinler ve öğün zamanlamalarımız oldukça önemli. Sağlıklı ve hızlı kilo vermek için öğünlerinizi sıklaştırmalı ve göbeğiniz şişene kadar değil sizi tok tutacak kadar yemeniz gerekmektedir. Örneğin sabah kalktığınızda güzel ve doyurucu bir kahvaltı yapmanız önemlidir. Peynir, domates, zeytin, salatalık, bal, yumurta gibi ürünleri 1 dilim ekmek ile abartmadan yiyebilirsiniz. Kahvaltı karnımızı en çok dolduracağımız öğündür, bu nedenle özen gösterilmelidir.

Ara Öğünlerde Meyve Tüketin
Kahvaltının ardından bir ara öğün şart. Bu ara öğünde meyve tercih etmelisiniz. Bu meyve elma ya da muz olabilir. Her gün aynı öğünde meyve yemek tabi ki olmaz. Bu öğünü en fazla 1 avuç kuru yemiş yiyerek de geçirebilirsiniz.
Gelelim öğle yemeğine. Öğle yemeğinde bulgur pilavı eşliğinde ızgara köfte ya da tavuk tercih edebilirsiniz. Ya da ton balıklı bir salata. Bu öğünde önemli olan günlük protein ihtiyacınızın büyük bir kısmını gidermek. Protein sizin kaslarınızı kaybetmeden vücudunuzdan yağlarınızı atmanızı sağlar.

Ara Öğünleri Aksatmayın
Öğle yemeğinden sonra yine bir ara öğün bizleri bekliyor. Bu ara öğünlerde aldığımız ufak ve sağlıklı besinler karnımızı dolu tutuyor ve beynimize “ben tokum” sinyali gönderiyor. Bu zayıflamanızı tetikleyen önemli bir etken. Bu ara öğünde tüketmeniz gereken besinler; yağsız bir yoğurt, lor peyniri ya da kahvaltı sonrası ara öğünde ne tükettiyseniz onun tersi bir besin, yani meyve tükettiyseniz kuru yemiş, kuru yemiş tükettiyseniz meyve. Bu öğünü de atlattıktan sonra gelelim akşam yemeğine.

Akşam Yemeğinin Saatine Dikkat !
Akşam yemeği belki de en çok hata yaptığımız öğünlerden bir tanesi. Bu öğünü yatmadan 5 saat öncesine denk getirmeliyiz ve asla ağır besinler tüketmemeliyiz. Kahvaltıda yediğimiz besinler gün boyu sindirilme şansı varken akşam yemeğinde yediğimiz yemekler sindirilmeye zaman kalmadan yattığımız için vücutta yağ olarak depolanıyor. Bu nedenle akşam yemeğinde tercihimiz salatadan yana olmalı. Ancak salatayla ben doymam dediğinizi duyar gibiyiz. Salatayı sade yemek yerine üstüne küçük tavuk parçaları, lor peyniri gibi salatanızı güzelleştirecek ve gözünüzü doyuracak şeyler ekleyip öyle yiyebilirsiniz.

Akşam yemeğinden sonra eğer kilo vermekse amacımız başka bir besin almamalı, yatmadan önce sadece su içmeliyiz. Türk ailelerinin geleneği olan yemekten sonra meyve ya da tatlı faslı zayıflamak isteyenlerin yapmaması gerekenlerdir.

Gelelim en önemli ve en dikkat edilmeyen gelinen noktaya; egzersiz. Egzersiz yapmazsanız kilo veremezsiniz! Egzersizden kastımız kalp ritmnizi olağan halinden yüzde otuz olduğu seviyede yirmi dakika ve daha fazlası tutmanız. Bu da ancak tempolu yürüyüşlerle olur. Bu yürüyüşleri haftada 3 gün 45-60 dakikadan yaparsanız beslenmenizin yanında sizlere hem dinçlik katacak hem de zayıflamanızı hızlandıracaktır. Egzersiz zamanı olarak ana öğünlerden 2 saat sonrasını seçmeniz idealdir.

Eğer siz de bu tavsiyelere uyarsanız sizin de yaza kadar hayal ettiğiniz bir vucuda kavuşmanız hayal olarak kalmaz, gerçekleşir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ