KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI

KIŞIN KİLO ALMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI

Kış kapımızda, soğuklar nedeniyle hareketsizleşiyoruz. Az hareketli yaşam ve enerji ihtiyacı kilo alımını da arttırıyor. Kış aylarında da yeterli ve dengeli beslenerek kilogram alımının engellenebileceğini ifade eden Avrasya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Mumcu, ‘Kış aylarında evde geçirilen sürenin ve karbonhidrat alımının artması kilogram artışına sebep oluyor. Bu zamanda kilogram alımının önüne geçmek için kişiler, evde hareketlerini arttıracak egzersizler planlayabilirler. En azından günde 30 dakikayı egzersize ayırarak kilogram kontrolünü sağlayabilirler. Antioksidan özelliği olan yeşilçay gibi bitki çaylarını da tüketebilirler. Böylelikle hem bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirip hem de sıvı ihtiyaçlarını karşılamış olacaklar’ diye belirtti .

Kış aylarında su tüketiminin de azaldığını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Ezgi Mumcu, ‘Yaz aylarında terle olan kayıplardan dolayı su gereksinimi artıyor. Fakat su alımı kış aylarıyla birlikte azalabiliyor. Bu gereksinim ne kadar azalsa da kilo kontrolünü sağlamak için günde 2 litre su içmek lazım geliyor . Çay ve kahveyi su olarak değerlendiremeyiz. O nedenle gün içinde içilen çay ve kahveye de dikkat etmek lazım geliyor ‘ ifadelerini kullandı.

Kış aylarında vücut direncinin de azaldığını açıklayan Mumcu, enfeksiyonlardan korunmak ve kilogram alımını önlemek için şu önerilerde bulundu: ‘Kış aylarında vücut direnci azalıyor ve enfeksiyon hastalıkları daha sık görülüyor. Bu zamanda en mühim şey yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak. Muhtelif besin grubunun yeterli ve dengeli şekilde öğün içerisinde tüketilmesi ve ara öğünlerle çeşitlendirilmesi lazım geliyor . Öğünlere eklenecek C vitamini bakımından zengin sebze ve meyveler vücut direncini arttırmada çok büyük ehemmiyet taşıyor. Hastalıklarla mücadele etmek hususunda brokoli, ıspanak, pırasa gibi C vitamini bakımından zengin sebzelere yer verilmesi veya meyvelerden portakal, mandalina, limon veya kuşburnu çayı gibi besinlerin tercih edilmesi vücut direncinin artırılması ve vücudun hastalıklara karşı savaşmasında çok büyük ehemmiyet taşıyor.’

Küçük ayrıntılara dikkat ederek kalori alımının azaltılabileceğini açıklayan Mumcu, ‘Haftada bir tükettiğiniz orta boy latteyi küçük boy ve yağsız olanı ile tercih ettiğinizde senede 29 bin 600 kalori daha az tüketmiş oluyorsunuz. Bu da senede 4 kilogram kaybetmeye denk geliyor. Üstelik kullanılan kesme şekere de dikkat etmek lazım geliyor . Bir kesme şeker 20 kalori iken bir bardağa 4 tane kesme şeker attığınızda 80 kalori almış olursunuz eğer bu şekilde günde 10 bardak çay tüketirseniz günde 800 kalori sadece içtiğiniz çaydan alırsınız’ diye açıkladı .

Bir önceki yazımız olan Fit Kalabilmek İçin Hangi Diyet Yapılmalı başlıklı makalemizde diyet proğramları, fit kalabilme ve fit kalabilmek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama