MUTFAKDAKİ BEYAZ DÜŞMAN TUZUN ZARARLARI

MUTFAKDAKİ BEYAZ DÜŞMAN TUZUN ZARARLARI

Tuz vücuttaki sıvıyı dengeler. Kan basıncının düzenlenmesinde önemli rol oynar. Ancak çok miktarda tüketildiği takdirde size kişiye zarar verir.

Özellikle yaz aylarında aşırı tuz tüketmekten kaçınmalıyız. Çünkü tuz vücudumuzda susuzluğa neden olur. Bu sebeple yaz aylarında kahvaltıda tuzsuz ya da az tuzlu peynir yemeliyiz. Yemeklerimize tuzu dökerken bol kullanmamalıyız.

Aşırı tuz tüketmeyi bırakmadığımız takdirde tuz vücudumuzda aşırı miktarda suyun birikmesine neden olur. Çünkü tuz suyu çok sever, içine emer.Yüksek tansiyona ve bana bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Bazı insanlarda böbreğin tuz atma kapasitesi düşük olabilir. Gereğinden fazla tuz alınması hipertansiyonu ortaya çıkarır. Fazla tuz tüketen kişilerde hipertansiyon tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

 

Hamile Kadınlar ve Diyet Yapanlar Tuz Tüketimine Dikkat Etmeli

Diyet yapanların tuzu çok tüketmemesi gerekir. Çünkü tuz vücutta şişkinliğe yol açar. Ayrıca tuzun iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Öte yandan bayanlar, hamilelikte tuz tüketimine çok dikkat etmelidirler. Tuz vücutta su toplanmasına neden olur ve bu da tansiyona yol açar. Hafif vakalarda bebek etkilenmez ancak ağır vakalarda bebeğin sağlığını bozar.

Bir önceki yazımız olan ARTIK PARKİNSON HASTALIĞI DENEN BİR HASTALIK KALMAYACAK başlıklı makalemizde parkinson belirtileri, parkinson hastalığı ve parkinson tedavisi nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama