Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı, deride kızarıklık, pullanma ve kabarıklık şeklinde ortaya çıkan tekrarlayıcı, kronik yapılı bir hastalık türüdür.

Genetik faktörlerle ilişkisi olduğu bilinmekle birlikte nedeni kesin olarak açıklanamasa da yapılan bilimsel araştırmalar sonucu ile bağışıklık sistemi hastalığı olduğu bulunmuştur. Bağışıklık sisteminin hatalı çalışması sonucu ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi deriyi hedef alarak deri hücrelerinin artmasına sebep olan salgılar üretir. Bunun sonucunda derinin belirli bölgelerinde artan bu hücrelerin işlevi bozulur ve ciltte döküntüler oluştururlar. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini etkileyen bazı ilaçların kullanımı da sedefi tetiklemektedir. Ayrıca psikolojik etkenlerin ve stresin de, bağışıklık sisteminin direncini düşürmesi sebebiyle hastalığın ortaya çıkmasında veya hastalığı arttırmada rolü oldukça büyüktür. Genetik faktörlerle de ilişkisi olduğundan kişinin aile bireylerinde sedefin olması, kendisinin de bu hastalığa yakalanma riskini ortaya çıkarır.

Toplumda görülme sıklığı %1-2 oranında olup her yaş grubunda ortaya çıkma özelliğine sahiptir. Mikrobik bir özellik taşımadığından bulaşıcı hastalık değildir. Hastada ise eklemler dışında diğer hiçbir organını etkilemez. Fakat şeker, kalp hastalığı, obezite ile görülme olasılığı da yüksektir. Sedef hastalığının halk arasında bilinenin aksine karaciğer ile ilgisi olmadığı gibi yiyeceklerle de ilgisi yoktur.

Sedef hastalığının bilinen dört çeşidi vardır. Bunlar:

– Plak tipi sedef: Hastalarda en sık rastlanılan tipidir. Kızarıklık, kabarıklık ve pullanma şeklinde en çok diz, dirsek, saç derisinde ve kalça bölgesinde görülür.

– Ters sedef: Yoğun olarak koltukaltı, göğüs altı, kasıklar gibi katlanan yerlerde görülen çeşididir. Bulunduğu yerler nemli bölgeler olduğu için pullanma görülmez fakat bu nemlenmeden dolayı yaralar daha fazla zarar görür, hastanın şikayeti artar.

– Eritrodermik sedef: Tüm vücudu etkileyen ve bulunduğu yerde geniş alana yayılan kızarıklık ve döküntü şeklinde kendini gösterir. Aynı zamanda aşırı kaşıntı ve ağrıya sebep olur. Bu tür sedefi bulunan kişilerin geciktirmeden bir dermatoloğa başvurmaları beklenir.

– Damla tipi sedef: Daha çok çocuk ve gençlerde görülen çeşididir. Yaralar, damlaya benzer küçük kızarıklık şeklindedir. Tüm vücutta görülebilir.

Hastalığın tedavisinde ise hastanın yaşı, hayat tarzı, sedefin seyri ve şiddeti göz önüne alınarak uygun olan bir tedaviye (ilaç tedavisi, ışık tedavisi) başlanır.

Bir önceki yazımız olan Topuklu Ayakkabı Ayağa Kalıcı Zarar Verebilir başlıklı makalemizde ayağa, ayakkabı ve kalıcı hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama