Spor Yaparken Yaşanan Sorunlar

Spor Yaparken Yaşanan Sorunlar

Yoğun tempoda bir fitness programı sonrasında baş dönmesinden kramplara kadar pek çok sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları ve alınması gereken önlemleri yazımızda bulabilirsiniz.

Baş ağrısı ve mide bulantısı: Spor esnasında ve sonrasında yaşadığınız baş ağrısı ve mide bulantısı genellikle vücudunuzun enerji takviyelerine ihtiyacı olduğunun habercisidir. Düşük kan şekeri ve susuzluk, bu semptomlara yol açarak kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Spora gitmeden 1 saat önce muz ya da fıstık ezmesi gibi protein ve karbonhidrat bakımından zengin atıştırmalık yiyerek ve bol su içerek enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Eklem Ağrıları: Eğer egzersiz esnasında eklem yerlerinizde ağrı hissetmeye başlıyorsanız hemen başka harekete geçin. Kollarınızı her iki tarafa dinlendirip, sallayarak dengenizi koruyun ve egzersize 5 dakika ara verip öyle devam edin.

Kramplar: Eğer kramplar spor esnasında oluyorsa egzersizi hemen sonlandırın. Spordan önce vücudunuzu ısıtın ve spora öyle başlayın. Kramp girecek bölgelere masaj yapın, su için ve biraz yürüyün. Ağrıların sebebi liflerdeki küçük parçalanmalar olabilir. Kas ağrıları her zaman sorun olmayabilir. Tabii yinede her zaman egzersiz esnasında kendimize çok dikkatli davranmalıyız. Kendimizi zorlamamalıyız.

Karın Ağrısı: Karın ağrısının sebebi yemek yedikten sonra spor yapmanız ya da çok hızlı şekilde sıvı tüketmenizdir. Ağrılar, daha çok kramp şeklinde hissediliyorsa adet öncesi sendromdan kaynaklanabilir. Eğer adet dönemindeyseniz ağrıların şiddetlenmemesi için hafif egzersizler yapmalısınız.

Baş Dönmesi: Baş dönmesinin sebebi genellikle aç karına yapılan egzersizlerdir. Bu durum başınızdan kaslarınıza kan hücum etmesinden kaynaklanır. Egzersiz programınıza yeniden göz gezdirip yeniden program oluşturun. Baş dönmesi hissettiğinizde öne doğru eğilerek kan dolaşımınızın normal ritmine dönmesini sağlayın. Egzersize son verdikten sonra baş dönmesi devam ediyorsa başka sebepten olabilir. Bu nedenle doktora gitmenizde fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Dans Ederek Zayıflanır Mı? başlıklı makalemizde dans ederek kilo verilir mi, dans ederek kilo verme ve dans ederek zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Etimesgut Halı Yıkama Sincan Halı Yıkama Eryaman Halı Yıkama