ARTIK PARKİNSON HASTALIĞI DENEN BİR HASTALIK KALMAYACAK

ARTIK PARKİNSON HASTALIĞI DENEN BİR HASTALIK KALMAYACAK

Bilim adamları Parkinson hastalığında yeni gelişmelere imza attı. Ankara ve Almanya birleşti. Parkinson hastalığının tedavisini bulmaya çalışıyor.

“Deri kök hücrelerinden elde edilen sinir hücreleri farelerin beynine başarıyla nakledildi.”tarzındaki haberler sık sık duyulsa da bu seferki gelişme çığır açtı. Bu gelişme ile bilim adamları hasarlı hücreleri alarak sağlam hücrelerle değiştirmeyi düşünüyorlar.

Yapılan deneylerde, denek faresinin beynine yerleştirilen bir sinir hücresi, altı aylık bir süre boyunca gözlendi. Bu süre boyunca fare açısından hiçbir olumsuz sorun ile karşılaşılmadı. Hatta hücrenin beyne tamamen yerleştiği ve diğer hücrelere uyum sağladığı gözlendi.

Farede gözlenen altı aylık süre, bir insan için yirmi yıla denk geldiği söyleniyor. Bunun için bilim adamları bu gelişmeyi mucize olarak görüyorlar.

 

Peki ya ne demek?

Parkinson hastalığı vücut hareketlerinde titreme gibi sorunların olmasıdır. Bunun haricinde hareketle alakası olmayan ağrı, uyku bozukluğu ve depresyon gibi bozukluklarla da kendini gösterebilen bir hastalıktır. Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinemiyor. Ancak uyuşturucudaki bir maddenin beyne zarar verdiğinden bu yüzden de bu hastalığın ortaya çıktığından şüpheleniliyor.

Bir önceki yazımız olan Ayak Bakımı İçin En Yeni Yöntemler başlıklı makalemizde ayak bakımı, nasıl yapılmalı ve yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ