Çikolata Kisti

Çikolata Kisti

Endometrium adı verilen hücrelerin yumurtalıklarda yer etmesi sonucu oluşan bir kadın hastalığı olan çikolata kisti, erimiş bir çikolataya olan benzerliğinden dolayı bu ismi almıştır. Hastalığın vücuda verdiği en büyük etki adet kanının geriye doğru yönlenmesiyle karın boşluğuna dolmasıdır. Bu nedenle endometrium isimli hücreler kalınlaşarak rahim içi tabakası gibi olmaya başlarlar. Bu kalınlaşma kan dökülmelerine neden olurken, bulunduğu yerde iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bazı kadınların adet dönemleri fazlaca ağrılı geçmektedir. Bu ağrıların nedeni olabilir. Bunun yanı sıra adet düzensizlikleri de bunun nedeni olabilir. Çikolata kistinin ilk belirtileri arasında kasıklarda görülen ağrılar, cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı ve adet döneminde yaşanan ağrıların ilaçla geçirilememesidir. Bunun yanı sıra idrarda kan görüldüğünde, bacaklarda görülen ağrılarda, kasık ağrılarında, idrar yaparken yanma gibi durumlarda çikolata kistinin belirtileridir.

Çikolata kistinin teşhisi laporoskopi denilen yöntemle konulmaktadır. tedavisinden bahsetmek gerekirse ilk etapta doğum kontrol hapları kullanılabilir. Bu hapların kullanılmasındaki amaç hastada var olan mensturuasyon yavaşlatılmasıdır. Bu uygulandığında adet nedeni ile tüplerden geriye kaçış yaşanmaması olacaktır. İlaç tedavisinin az geldiği ve yetmediği durumlarda ise cerrahi yollar ile tedavi edilebilen çikolata kisti, laparoskopik ameliyatlarla giderilebilmektedir. Cerrahi operasyon yapıldığı takdirde kistin olduğu yer iyi temizlenmelidir. Tekrar büyümeye çok eğimli olan bu kistler için sık sık doktorunuza danışmakta ve kontrol ettirmekte her zaman fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Rahim Kanseri başlıklı makalemizde kanser, rahim ve rahim kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ