Çocuklarda Ergenlik Dönemi Sorunları

Çocuklarda Ergenlik Dönemi Sorunları

Çocuklar ergenlik dönemine girmeye başladıkları zaman adını koyamadıkları bir psikolojinin içine girerler adeta ne yapacaklarını bilemez bir durumda ortalıkta dolaşıp dururlar. Ve sorunlar bir bir baş göstermeye başlar. Önce yakın çevreyle yani aileyle problemler başlar, aile şaşkındır ergene nasıl yaklaşacaklarını bilemezler, anlayış ve hoşgörüyle yaklaşsalar bile istedikleri karşılığı alamazlar çocuklarından evde tam bir kargaşa ortamı vardır artık. evde devamlı çıkarmaktadır, hiçbir şeyden memnun olmaz, kardeşleriyle yaşar anne babaya adeta zehir eder dünyayı. Hatta arkadaşlarıyla bile arası açılmıştır artık. Çok mutsuzdur, odasına kapanır ailesinden uzaklaşır. Bu dönemde çok kötü arkadaşlıklar ve zararlı alışkanlıklar edinebilir. Bu geçici bir dönemdir ama aile için aynı zamanda çocuk içinde kâbus gibi geçecektir bu dönem.

Tam bu dönemde aileye o kadar zor bir iş düşmektedir ki. Önce aile sabırlı olacaktır, anlayışlı olacaktır ve de dikkatli olacaktır. Aile önce yakın çevredeki deneyimli ailelerden fikir almalı hatta bir uzmandan ailece yardım almalılardır. Çocuk zamanla bu durumun kendisini ve ailesini yıprattığının farkına varır, bu durumu düzeltmeye başlar. Arkadaşlarıyla tekrar arasını düzeltir. Derslerini düzeltir, edindiği zararlı alışkanlıklar varsa bunlardan kurtulmaya çalışır her şey eski haline dönmüştür artık. Bu süreci en az zararla kapatmanın en kolay yolu sabır, sevgi, saygı, anlayış ve de uzman yardımıdır.

Bir önceki yazımız olan Kadın Modasına Dair Adım Adım başlıklı makalemizde kadın modası, kış modası ve moda hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ