Gebelik Döneminde Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme

Bir kadının hayatının en önemli ve en özel dönemi hiç kuşkusuz gebelik dönemidir. Özellikle ilk kez bu duyguyu tattığınızda, tarifi olmayan bu duyguyu yaşamanın ne kadar keyifli olduğunu fark edersiniz. Gebelik döneminde anne adayı, yaptığı her harekette karnında bir bebek de olduğunu unutmamalıdır. Bu dönemde mutlaka yapılması ve yapılmaması gereken bazı şeyler vardır. Gebelik dönemi ile ilgili anne adaylarının kafasına en çok takılan konulardan biri de gebelik döneminde beslenme konusudur.

Artık anne adaylarının bir çoğu bilinçlenmiş olsa da, hamilelik boyunca dilediğini yeyip içen annelerin sayısı oldukça fazladır. Hamilelik döneminde 8 ile 12-13 kilo arası alımı normal kabul edilir. Anne adayının bu 9 aylık süreçte daha fazla kilo olması bebeğe hiç bir yarar sağlamayacağı gibi, vücutta doğum sonrası kiloları olarak kalmaktan başka bir işe yaramaz. Bu nedenle gebelik döneminde beslenme konusunda bilinçli davranılmalıdır.

Hem kendi hem de bebeğinizin sağlığı adına yağlı yiyecekler, fast food gıdalar, kızarmış ürünler, işlenmiş gıdalar, konserve gıdalar, aşırı tuzlu yiyecekler, işlem görmüş ürünler, asitli içecekler, şekerli içecekler, aşırı kafein tüketimi, beyaz ekmek ve makarna, sofra tuzu tüketimi konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle yağda kızarmış yiyecekler, asitli içecekler ve tuzlu yiyeceklerden hem gebelik döneminde, hem de hayatınızın geri kalanında uzak durmanızı öneriyoruz. Gebelik döneminde beslenme mutlaka ara öğünler ile ana öğünlerden oluşmalıdır. Sık sık bir sağlıklı bir şeyler atıştırmak, gebelik süresince gereğinden fazla kilo almanızı engeller.

Bir önceki yazımız olan Polikistik Over Sendromu başlıklı makalemizde over, poliikistik over sendromu nedir ve polikistik hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ