Gözlükmü Kullanılmalı Yoksa Lensmi?

Gözlükmü Kullanılmalı Yoksa Lensmi?

Belkide çağımızın en sık görülen sorunlarından biridir göz hastalıkları, teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlar, televizyonlar, akıllı telefonlar artık neredeyse hayatımızın olmazsa olmazlarından. Bu teknolojik cihazların hayatımıza getirdiği kolaylıklar kadar bizden götürdükleri şeylerde vardır, bunlardan listenin en başında göz hastalıkları yer almaktadır.

Sürekli bilgisayar kullanan kişilerde yada televizyon izleyenlerde belli bir süreden sonra göz hastalıkları çoğunluklada Miyop ( Uzağı Görememe ) rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır.

Yine gelişen teknoloji sayesinde bu hastalık içinde çeşitli tedavi türleri vardır bununla beraber ve son zamanlarda yaygın olan artış göstermektedir.

Gözlük mü daha yoksa Lens mi? bu soruya cevap vermek kişiye bağlıdır gözlük kullanımı dış görünümüne önem veren kişilerin bazılarında hoş bir görüntü oluşturmayabiliyor ama bilindiği gibi lens kullanan çoğu kişide böyle bir durum yaşanmıyor.

Günümüzde 2 çeşit lens vardır bunlar gaz geçirgen sert lensler ve yumuşak lensler dir.

Gaz geçirgen lensler : Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu adı alırlar ve bu özellikleri nedeniyle artık kullanılmayan sert lenslere göre kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi olgularda özellikle tercih edilirler.

Yumuşak Lensler : Çok farklı tipleri vardır. Günlük kullanılan 1 günlük lensler, günlük kullanılan 1 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 3 ay ömürlü lensler, günlük kullanılan 1 yıl ömürlü lensler, 1 hafta kullanılan 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay kullanılan 1 ay ömürlü lensler, bazı göz hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi. Bunların kullanımı oldukça rahattır. Gözdeki kusurun tashihi için kullanılan lenslerin çoğu renksizdir ve göze takıldığında görünümü değiştirmezler. Takıldıkları sürece kusuru giderir ve berrak bir görüntü sağlarlar.

Optik sektörünün bu kadar gelimesiyle birlikte lens üretim firmalarınında gün geçtikçe sayısı artmaktadır piyasada en çok bilinen lens şunlardır;

Johnson & Johnson
Ciba Vision
Bausch + Lomb
Cooper Vision
Sauflon
Tech Contactlens
Vsy Sophistic
Zeiss (Wöhlk)

Kişi tamamen kendi zevkine göre gözlük mü lens mi kullanacağına karar vermelidir lens kullanımı dikkat isteyen bir olaydır, gözlük kullanımında böyle bir sorun bulunmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan MS HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NEDİR? başlıklı makalemizde belirtileri nelerdir, ms hastalığı nedir ve tedavisi nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. neriman dedi ki:

    bence gözlük kullanmak daha sağlıklı lens kullandığım dönemlerde sabahları uyanınca lens herzaman gözlerimi yakıyordu

BİR YORUM YAZ