Hamilelik ve Egzersiz

Hamilelik ve Egzersiz

Zorlu veya rutin bir sürecinde ilk etapta karşılaşılan sorunlar arasında aşırı kilo alımı ve buna bağlı olarak da özellikle batın bölgesindeki deri sarkmalarıdır. Genel olarak pek çok kadının ortak sorunları arasında gösterilen bu durum aslında gebeliğin normal seyrinde olup, bir miktar önüne de geçilebilmektedir. Düzenli olarak yapılacak olan sportif programları ile bahsi geçen karın bölgesindeki yağlanma azaltılabilir, doğum sonrası oluşan kilo kaybının da önüne geçebilir. Ancak özellikle gebelik esnasında bazı pozisyonlara dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca sırt üstü pozisyonlardaki egzersizler tercih edilmeli ve bunun yanı sıra da yan yatış esnasında karın bölgesi desteklenmelidir. Bu destek sadece esnasında, rutin hayatta da geçerli olmalıdır.

Gebelikte solunum egzersizlerinin önemi büyüktür. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de nefes almayı ağız yolu ile alışkanlık haline getirmektir. Karın bölgesindeki ağırlığın artması ile diyaframa baskı oluşması genelde kadınları bu alışkanlığa itmektedir. Gebelik sonrasında da solunum alışkanlığı burun yolu ile hava alma, ağız yolu ile verme şeklinde olmalıdır. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca soluk verme süresi daha uzun tutulmalıdır. Böylece akciğerlere gönderilen oksijen tam anlamı ile kullanılmakta aynı zamanda oluşan karbondioksitin tamamı verilebilmektedir.

Pek çok pilates egzersizlerinin doğum öncesi ve sonrasında faydalı olduğu bilinmektedir. Fit bir vücut ile hayatınıza devam etmeniz için bu egzersizler de dahil olmak üzere, karın kaslarınızı güçlü tutmanız önerilmektedir. Hele ki doğum sonrasında oluşan fazla kilolarınızı mümkün olduğunca diyetisyen kontrolünde zayıflama programı ve düzenli olarak yapacak olduğunuz egzersizler ile hızlı bir şekilde verebilirsiniz.

Özellikle fizyoterapistiniz tarafından size verilen egzersiz programını sıkı takip ederseniz kısa sürede gebelik sonrası kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Unutmadan; yine fizyoterapistinizin sizin için önerdiği hamilelik esnasında kendi kendinize yapabileceğiniz egzersiz programı sayesinde doğum esnasında oluşan zorluklardan kurtulabilir, daha rahat bir gebelik süreci geçirebilirsiniz. Bu program dahilinde karın kaslarına güçlendirme programı, doğru solunum egzersizleri, kasık bölgesindeki kasları güçlendirme programı ( ki doğum esnasında oldukça faydası olacaktır ) gibi yaklaşımlar olacak ve hamilelik sürecinizin çok daha sağlıklı ve kolay geçmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sedef Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde sedef hastalığı, sedef hastalığı nedir ve sedef hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ