Kadınların Yaptırması Gereken Testler

Kadınların Yaptırması Gereken Testler

Kadınların  Belirli Yaşlarda Yaptırması Gereken

Artık hastalıkları erken evrelerde tespit etmek teknolojinin son geldigi noktayla beraber cok kolaylaşti.

Kişilerin belirli aralıklarla bu testleri yaptırması  gerekiyor. Bazen hiçbir belirti olmasa bile bu testleri yaptırmak sizleri geç kalınmış sonuçlardan kurtarabilir. Kendini belli etmeyen hastalıklar için teknoloji bir kurtarıcı bile olabilir.

Kadınların karmaşık yapıları düşünülünce testlerde yaş gruplarına gore farklılaşıyor.

40 yaş üstü ve de 40 yaş altı olarak testleri inceleyebiliriz.Jinekolog Ayşe Darama testlerin nasıl ve ne zaman yapılacaği hakkında bilgi verdi.

Pap smear testi:

Eger 18 yaşından büyüksek yılda bir kez jinekolojik muayene yaptirmaliyiz. Aktif bir cinsel yaşamımız varsa ise vajinal ultrasonografi ve de pap smear testi yaptırılmalıdır.

Pap smear testi 40 yaşına kadar 3 yılda bir yaptırılmalıdır.  Ama eğer her yıl muayene oluyorsak ve hiç bir sorunumuz yoksa 3 yılda bir yaptırılmasında sakınca yoktur. 40 yaş sonrasında ise pap smear testini mutlaka her yıl yenilemeliyiz.

Pap smear testi jinekolojik muayene ile rahim ağzı ve vajinadan dökülen hücrelerin patolojik incelemesinin yapılmasıdır. Ağrısız  ve de kolay bir işlemdir. Rahim ağzı ve rahim kanserleri bu testle beraber çok erken evrelerde tespit edilebilmektedir.

 

Meme muayenesi:

20li yaşlardaki kadınlar adet dönemlerinin bitişine denk gelecek şekilde her ay meme kontrollerini doktorlarından gerekli eğitimi aldıktan sonra kendileri yapmalıdırlar.

20-40 yaş arasında meme muayenesi 3 yılda ve de bir uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Elle yapılan muayenede fark edilemeyecek küçüklükteki patolojilerin tespit edilmesi, meme ultrasonografisi uygulamasıyla sağlanır. 40 yaş itibariyle her yıl meme muayenesi, mamografi ve meme ultrasonografisi uygulamalarından yararlanılmalıdır.

 

20-30 yaşları arasında uygulanabilecek genel dahili muayeneler

Açlık kan şekeri, kolesterol seviyesi, tiroit testleri, gaitada gizli kan, HIV testi, direct akciğer grafisi, senede 3-4 kez belirli aralıklarla kan basıncı (tansiyon) ölçümü, kan yağları, karaciğer ve böbrek testleri, kanda prolaktin seviyesi tespiti, parazit tespiti, hepatit b ve c testleri, karın içi organların ultrasonografik taraması gibi testler yer alabilir. Yapılan testlerin sonuçları temiz çıktıysa, sayılan testlerin 5 yılda bir yapılması uygundur. Yaş 40 ve üstünde ise testler 2 yılda bir uygulanmalıdır. Bireyin sigara içmesi durumunda, akciğer grafisinin her sene yenilenmesi gerekir.

40 – 50 yaş arasında uygulanabilecek testler

40 lı yaşlarda gastroskopi , 50 yaş üstünde kolonoskopi yapılmalıdır. Ancak problem olmaması halinde 5 yılda bir tekrarlanmalıdır. Bu yaşlarda gaitada gizli kan testi 2 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Bu yöntem hem kolay hem de ucuz olmasının yanında hazım sisteminde kanamaya sebep olan kanser vakalarını yakalamada da başarılıdır.

Göz tansiyonu ve göz dibi muayenesi de 40 yaş sonrası yapılması gereken testlerden.

Menopoz öncesi

45-50 yaş periyodunda kemik yoğunluğu ölçümü (dansitometri)  yapılmalı ve sonuçlar bir sonraki 4. yıldaki testle karşılaştırmak üzere saklanmalıdır.

Kilo artışının kontrolü

Vücut ağırlık ve yağ oranını ideal seviyelerde tutmak insan sağlığının en önemli noktalarından biridir. Bu yüzden kilo kontrollerini ihmal etmemek gerekir. Rahim, meme, kolon kanseri, safra kesesi hastalıkları ve diyabetin zayıflara kıyasla kilolu kadınlarda daha fazla görüldükleri izlenmistir.

Bir önceki yazımız olan Tırnak Bakımı başlıklı makalemizde bakım ve Tırnak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ