Kişisel Bakım

Kişisel Bakım

Kuşkusuz ki hepimiz bakımlı olmaya çalışırız. Hep aklımızın bir köşesinde bakımlı olmak vardır. Bunun içinde bir sürü şey yaparız. En basitinden saçlarımıza yaparız, el ve ayaklarımıza yaparız, vücut bakımımızı yaptırırız.Üstelik kişisel hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemizde büyük bir rol oynar. Fakat kişisel bakımda kadınlar mı yoksa erkekler mi önde diye sorarsanız, bunun cevabı eskiden evet kadınlar olurdu. Fakat şimdi devir değişti, haliyle erkekler de kendine bakmaya başladı. Bu nedenle bu sorunun cevabı tam olarak belli değildir.

Peki, nedir bu kişisel bakımlar ? Şöyle kabaca sıralayacak olursak:

1-  Saç bakımı
2- Ağız ve diş bakımı
3- El ve ayak bakımı
4- Vücut bakımı
5- Kıyafet bakımı
6- Genital bölgenin bakımı olarak sıralayabiliriz.
Peki, bu başlıkları biraz daha açarsak ne olur? Gelin ona da bir bakalım…

Saç Bakımı

Aslında bakıldığında hepimiz saçlarımızın iyi ve güzel gözükmesini, dolgun durmasını ve parlamasını isteriz. Tabi bunun için çaba gösteren var göstermeyen var orası ayrı. Fakat bunu sağlamak için, yani saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız o ürünler saçımıza zarar veriyor. Jöleydi, briyantin’di, wax’tı… Aslında tüm bunların hepsi saçını şekillendirse bile sizin görmediğiniz hasarlara yol açıyor saçınızda. Ayrıca gün içinde toz, güneş ışığı gibi etmenler de saçımızı oldukça yıpratıyor. Hatta ve hatta bu saydığımız doğal etmenler saçımızın kötü kokmasına bile sebebiyet veriyor. Onun için her gün olmasa bile (çünkü her gün yıkamanın da saçımıza zararı vardır) 2 günde bir saçlarımızı yıkamamız ve gerekirse saç şekillendirici ürünlerden uzak durmamız saçımız için daha yararlıdır.

Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımı dendiğinde aklımıza ilk gelen şey tabi ki de dişlerimiz fırçalamaktır. Biraz klasik olacak ama dişlerimizi her gün düzenli olarak fırçalamalıyız. Diş fırçalamanın daha etkili olmasını isterseniz her yemekten sonra da fırçalayın. Sonuçta her gün ister istemez birçok kişiyle iletişim kuruyorsunuz. Ağınızın kötü kokması hem karşınızdakini sizden çokça uzaklaştırır, hem de çevrenizle kurduğunuz iletişimi bozar. Bunun olmaması için yapmanız gereken şey çok basit: İyi bir diş macunu ve iyi bir diş fırçası almanız. Tekniklere uygun dişinizi fırçalamanız. Diş aralarında kalabilecek artıklar için diş ipi kullanmanız. Ağız ve diş suyu kullanmanız gibi hareketler hem sizin diş kaybınızı engeller hem de dilediğinizce gülümsemenize yardımcı olur.

El ve Ayak Bakımı

El ve ayak bakımına aslında özen gösterilmese de kişisel bakımda önemli bir yeri vardır. El ve ayak tırnaklarınızı her zaman düzenli olarak kesmelisiniz. Kadınlar tırnaklarını uzatabilirler ama tırnak bakımına da özen göstermeleri gerekir. Gün içinde en çok kullandığımız organımız ellerimizdir. Her gün bir sürü şeyle temas eder, tutarız. Bunun için ellerimizi her zaman yıkamalıyız. Eğer ellerimizi yıkayabileceğimiz bir ortam yoksa ıslak mendiller de kullanılabilir. Tuvalet’ten çıkarken, yemekten önce ve yemekten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Bunlar için ekstradan el bakımı için üretilmiş özel bakım kremlerini kullanabilirsiniz. Ayak bakımında ise tırnaklarınız da her zaman kesmelisiniz. Ayrıca ayak bakımınız için de krem kullanabilirsiniz. Çünkü gün boyu ayakkabımızın içinde havasız kalıyor ayaklarımız. Böylelikle de çeşitli hastalıklara yakalanıyoruz. Bunun için her gün olmasa bile en azındna 2 günde bir ayaklarımızı düzgün bir şekilde yıkamalıyız.

Vücut Bakımı

Başlıktan da aklımıza gelebileceği gibi vücut bakımı denildiğinde aklımıza hemen vücudumuzun tamamı gelir. Tabi ki de vücut bakımı için yapacağınız en iyi şey banyo etmek olacaktır. Sık sık banyo yaparak vücut temizliğinize katkıda bulunabilirsiniz. Banyoda vücudumuzdaki kirlerden arınırız. Vücut bakımınız için gene kremleri veya losyonları kullanabilirsiniz. Duş jelleri de alternatif yollardır. Eğer bu tür ürünleri kullanırsanız hem vücudunuz daha güzel kokar, hem de siz rahat edersiniz. Ayrıca erkekler ve kadınlar için de koltuk altı temizliğine önem verilmelidir.

Kıyafet Bakımı

Kıyafet ilk izlenim için çok önemlidir, hayatımızın hemen hemen her anında. Bu nedenle kıyafetlerinizin de temiz olması gerekir. Eğer kıyafetleriniz temiz olursa hem siz güzel kokarsınız, hem temiz görünürsünüz hem de çevrenizle iyi iletişim kurarsınız. Ayrıca parfüm de bu seçenekleriniz arasında, ter kokularını önlemek için kullanabilirsiniz.

Genital Bölgenin Bakımı

Genital bölge’de temizliğimiz için oldukça önemlidir. Genital bölgenizi her zaman temiz tutmalısınız. Hem manen hem de dinen bu çok önemlidir. Dinde de geçer bu nedenle genital bölgenizin bakımına daha da önem göstermeniz gereklidir. Tuvaletten sonra mutlaka tuvalet kağıdı kullanın ve genital bölgedeki kılları mutlaka kesin. Buna ayrıca dikkat etmeniz gereklidir.

Evet, kişisel bakımınız için yapabileceklerinizin bir kısmı bunlardır. Tabi işin hepsi bunlarla mı bitiyor? Tabi ki de hayır. Biraz da içinizde olması lazım. Bu nedenle kişisel bakımızın için ne gerekiyorsa yapın, çünkü imandan gelir…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ