MS HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NEDİR?

MS HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR? TEDAVİSİ NEDİR?

Günümüzde birçok hastalık türü ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalıklar hafif hastalıklardır grip, nezle, baş ağrısı gibi. Bazıları ise ölümcül bile olabilir kanser gibi. MS diye bir hastalığın ismini hiç duydunuz mu? Peki açılımı Multipl Skleoz olan ve şimdi bunlardan bahsedelim.

MS hastalığı merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık beynin ve omuriliğin birden çok yerinde görülmektedir ve zarar gören dokular sertleşmektedir.  MS hastalarında hasara bağlı olarak duyularda, konuşma ve dengede, görmede, yürümede bozulmalar ortaya çıkar.

MS hastalığı daha çok 20-40 yaşları arasında görülür. Daha erken yaşlarda ve ileriki yaşlarda pek görülmez. MS hastalığına neyin sebep olduğu hala bilinememektedir. Ancak bağışıklık sisteminde meydana gelen anormalliğin hasara sebep olduğu düşünülmektedir. MS hastalığına kalıtımsal olarak gelen eğilimler, çevre koşulları ve enfeksiyonlar neden olabilir.

Belirtileri çok hafif olabileceği gibi ağır da olabilir. Aniden ortaya çıkabilir ve kaybolabilir. Bu hastalık çok tehlikelidir. Çünkü henüz önlenebilir bir çaresi yoktur ve uygulanan yöntemlerle tedavi edilemez. Bu hastalık akıl hastalığı değildir ve bulaşıcı değildir. Hastalığın belirtileri görme bozukluğu, vücudun herhangi bir bölgesinin kısmen veya tamamen felç geçirmesi, ellerin titremesi,sendeleme ve denge kaybı, aşırı halsizlik, yorgunluk, ayakların sürüklenmesi, uyuşma ve karıncalanma hissi, konuşma bozuklukları gibi sorunlarlakendini gösterir.

Bir önceki yazımız olan Tüp Bebek Nasıl Yapılır Tedavisi ve Fiyatları başlıklı makalemizde aşamalı nelerdir, tüp bebek fiyatları ve tüp bebek nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ