Mutsuzluk Hastalığı

Mutsuzluk Hastalığı

Geçmişten günümüze kadar hemen hemen her topluluğun ve bireylerin en büyük rahatsızlıklarından biridir , bu rahatsızlığın nedeni, çözümü pek çok bilim adamı tarafından araştırılmış olup çeşitli hipotezler ortaya konulsa da hiçbir zaman kesin yargılar söylenmemiştir. Psikologlara göre bunun nedeni geçmişten kalan hafızadaki ve bilinçaltındaki kalıntılar, sosyologlar ise bu sorunun toplumsal olduğunu söyler, din âlimleri ise bu problemin tamamen mistik olduğu görüşünü öne sürer.

Mutsuzluk, kişilerinanlık, saatlik, günlük, haftalık ve ya aya yayılan belki de yıla kadar uzanan süreli bedbaht olma durumudur. İnsanların mutluluğu gibi mutsuzluğu da gayet normal bir durumdur. İnsan yaratılış itibariyle duygusal varlıklardır birçok şeye üzülür kırılır hatta bu mutsuzluk o kadar ileri seviyeye ulaşır ki hastalanabilir. Geçmişten yaşanılmış olaylar bir insanın genel manada mutsuzluğuna en büyük etkenlerden biridir. Çünkü o yaşanılmış hadiseyi hatırlatacak, göz önüne getirecek herhangi bir davranış, çevreselfaktörler mutsuz olmanızı ve ömrün sonuna kadar da böyle olacağından hastalık seviyesine gelebilir ve bireyler psikolojik tedaviye başvurmak zorunda kalır.

Bu bahsi geçen duruma bir nevi MUTSUZLUK HASTALIĞI da denenebilir. Bu hastalık genel manada her ne kadar yaşanmış olaylarla, bilinçaltıyla da doğrudan ilgili olmada fiziksel ve psikolojik nedenler daha ön planda olur. İnsanların yapısıyla, karakteristik özellikleriyle doğru orantılıdır. Fiziksel görünümüyle de ilgilide olabilir bu problemin ana kaynağı. Mesela bir insan burnunu sevmiyorsa, beğenmiyorsa, o burnu her gün her aynaya baktığında gördüğünde anlık mutsuzlaşabilir. Globaldünyada, zenginçevrede, büyük şehirlerde yaşayan insanların toplumsal sorunudur açgözlülük ve sonsuz isteme eğilimi bu da bu hastalığın sosyal psikolojideki yerine bir örnektir.

Teknoloji arttıkça yaşam standartları yükseldikçe istemenin sınırı da ortadan kalkıyor, doğal olarak her istek yerine gelemediği için de mutsuzluk baş gösteriyor. Bu durum tüketim toplumunun genelproblemidir. Bu hastalığa sebep olarak gösterebileceğimiz bir diğer unsur yalnızlıktır. Yalnız insanlar içe kapanık ve asosyal kişilerdir genel olarak arkadaş edinmekte zorlanırlar, sevgili bulmakta zorlanırlar doğal olarak yalnızlıktan birçok psikolojik rahatsızlıklar olduğu gibi mutsuzluk da belli bir süre sonra devreye girer. Bu durum da bu hastalığın başka bir evresini oluşturur.

Sonuç olarak problemlerin birçoğunun çözümü olduğu gibi mutsuzluğunda çözümü vardır yeter ki mutlu olmaya karar verin ve sorunun temelindeki nedenleri bir birçözün. Anlık mutlu olmak kolaydır yeterki bu kronikleşsin.

Bir önceki yazımız olan Depresyon, Panik Atak ve kulak Çınlamasında TMS Tedavisi başlıklı makalemizde depresyon, kulak çınlaması ve migren hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ