Osmanlı’da ve Günümüzde Düğün

Osmanlı’da ve Günümüzde Düğün

Düğün, birbirlerini seven iki kişinin hayatlarını birleştirmek,evlenmek amacıyla bir araya geldiği kutlama törenleridir. Düğünlere taraflar; kendi arkadaşlarını, ailelerini davet ederler.

Düğün bizim kültürümüzde çok önemli bir yere aittir. Her erkek ailesi oğlu belli bir yaşa geldikten sora kenara para koymaya çalışır. Kız aileleri ise, kızlarının çeyizlerini hazırlarlar. Günümüzde düşük bütçelere düğünler yapılabileceği gibi,çok büyük paralar harcanarak da düğünler yapılmaktadır. Dünya’nın her yerinde düğünler yapılmakta fakat dünya üzerinde en çok düğün ülkemizde, İstanbul’da yapılmaktadır. Bu yıl ise İstanbul’da  1 Milyon  ve daha üstünde bir miktar harcanan 18 düğün yapılmıştır.

Düğün törenlerinin geçmişimizde önemli yerleri vardır. Osmanlı devrine dönecek olursak, Osmanlı’da düğün törenleri bir klasiktir. Büyük şenlikler düzenlenir, ziyafetler verilir. Özellikle padişah düğünleri o kadar görkemli olur o kadar uzun sürer ki,günümüzde bu tarz düğünleri bulmak imkansızdır. Osmanlı’da pek çok surname yazılmıştır fakat, yalnızca iki tanesi resimli olarak yazılmıştır. Bunların bir tanesi III.Murat’ın oğlu için yapılan ve 55 gün süren düğündür. Bu surname’yi İntizami adlı bir şair yazmıştır. İçerisinde 400 tane resim bulunan surnamenin resimlerini nakkaşhanenin başında bulunan, Üstad Osman tarafından çizilmiştir.

Bir önceki yazımız olan RENKLİ VEYA ŞEFFAF LENS KULLANAN KİŞİLERİN BİLMESİ GEREKENLER başlıklı makalemizde lens çeşitleri, lens fiyatları ve lens renkleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ