Osteoporoz ve Kolay Tedavi Yöntemleri

Osteoporoz ve Kolay Tedavi Yöntemleri

Yaygın kadın hastalıkları arasında bilinen ancak belirli bir yaştan sonra kadın erkek fark etmeksizin hemen herkeste ortaya çıkabilecek hastalıklardan bir tanesi olan Osteoporoz aslında dikkat edilmesi durumunda ortaya çıkmadan engellenebilmektedir. Bunun yanı sıra gerek yaşam şartlar ve alışkanlıklar gerekse de vücudun olumsuz bir şekilde kullanılması gibi nedenlerden dolayı da sık karşılaşılan yani insidansı yüksek bir hastalıktır. Ülkemiz gibi ılıman iklimin ağır bastığı yerleşimlerde daha az rastlanması gerekirken, bahsedildiği gibi yaşam standartlarındaki farklılıklar ve olumsuzluklar gibi nedenle oranı artmaktadır. olarak da adlandırılan ve tedavi sürecinde ilk etapta vücuda kalsiyum desteği ile başlanan bu hastalık ileri evrelerinde maalesef yürüme güçlüğüne de neden olabilmekte ve hastanın mobilizasyonunda kısıtlılığa neden olabilmektedir. Vücut kemik yapısının bozulmasın bağlı olarak kas yapısında da değişikliklerin gözlenmesi ve buna bağlı olarak da kas güçsüzlükleri beraberinde gelmektedir. Hastalığın ileri aşamalarda seyretmemesi için ise en kısa sürede hekime başvurulmalı ve mümkün ise fizik tedavi hizmetlerinden bu konuda destek alınmalıdır.
Doğru ve etkili beslenmenin yanı sıra, vücut ve postürün korunması beraberinde ise gerekli olan kasların güçlendirilmesi ile hastalığın tedavisi mümkün olabilmektedir. Ancak hastalığın ileri evrelerinde ise maalesef geri dönüşü olmayan hasarlar ortaya çıkabilmekte ve bu durumda da cerrahi müdahale ihtiyaç duyulabilmektedir. İlgili bölgelere implant yani protez yapılması gibi gereksinim duyulması ise hastalığın ileri aşamalara yaklaştığının bir belirtisidir. Hastalık ile baş etme yöntemleri arasında ise; günlük düzenli egzersizler, vücuttaki kaslara germe ve kuvvetlendirme yapılması ve ilaçların da düzenli olarak alınması gelmektedir. Bunların yanı sıra spor aktiviteleri de olası belirtilerini yok ettiği ve semptomlarını da azalttığı bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse; düzenli belirli miktar yürüyüş yada jogging ve yüzme sporları bu konuda en ideal sportif aktiviteler olarak kabul edilmektedir.
Kadınlar için daha tehlikeli olması ya da daha sık rastlanmasının gerekçesi olarak ise; kemik yapısının erkeklere göre daha zayıf olması ve bunun yanında da kas gruplarının daha güçsüz olması gösterilmektedir.
Erken tanı ve teşhis yöntemleri dikkate alınır ise bu tip zorlu hastalıklar ile mücadelenin çok daha kolay olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Bir önceki yazımız olan BÜYÜK TEHLİKE EBOLA VİRÜSÜ NEDİR? başlıklı makalemizde ebola belirtileri, ebola tedavisi ve ebola virüsü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ