Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu yumurtalıklarda  bol    miktarda    küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalık olarak adlandırılır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak bilinen bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş fazla sayıda yumurta hücresidir.

sendorumu özellikle 35 yaş ve altında bulunan yaş gruplarını tehdit etmektedir. Rahatsızlık düzenli olarak yumurtlama olmamasına neden olur. Bu  durum da  bazı bayanlarda düzenli olarak adet görülürken bazıları ise yılda sadece birkaç kez adet görülebilmektedir. Hastalığın nedeni tam anlamıyla tespit edilmiş olmamakla beraber hastalık taşıyan  bayanlarda birçok hormon sorunları tespit edilmektedir.

 Belirtileri adet düzensizliği, sivilcelenme de artış, cilt yağlanması, tüylenmede artış, kısırlık, kilo artışı olarak bilinmektedir. Hastalığın görüldüğü kişilerde ise tip II diyabet, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, inme, kilo alımı, düşük oluşumu riskleri bulunmaktadır.

 Adet düzensizliği, tüylenme olan bayanlarda tanı kolaylıkla koyulabilmektedir. Bununyanında kan testleri ile de  görülebilen bulguları mevcuttur.

     Tedavisine gelince çocuk sahibi olmak isteyenlere göre değişiklik gösterir. Tedavide aşamalı giden bir yol izlenir. Diyelim ki; rahatsızlığı olan kişi çocuk sahibi olmak istemezse yapılacak uygulama ilk önce adet düzensizliği sorununu çözmektir. Bunun beraberinde tüylenmenin önüne geçmektir. Ayrıca insülin direncine bağlı olarak gelişen kilo problemini de düzenlemek şarttır. Eğer kişi çocuk sahibi olmak istiyorsa, kişinin insülin direncini ayarlamak ve yumurtlamasını sağlamak gerekir ki çocuk sahibi olunabilsin.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Kisti başlıklı makalemizde çikolata, çikolata kisti ve çikolata kisti nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ