Rahim Kanseri

Rahim Kanseri

Rahim kanseri genellikle rahmin iç kısmını döşeyen astarı oluşturan hücrelerde başlar. kanseri yaygın görülen bir çeşit jinekolojik türü olup; sıklıkla 50 yaş ve üzeri kadınlarda görülür.50 yaş altı kadınlarda ise görülme sıklığı azdır.

Erken dönemde teşhis edilebildiği takdirde ise iyileşme oranı yüksektir. belirtileri arasında menopoz sonrası dönemde yaşanan düzensiz kanamalar ile vajinadan kanlı, sulu akıntı gelmesi bulunur. Bu kanamalar; hafif kanamalar, lekelenme ya da ağır kanamalar şeklinde görülebilmektedir. Bazen de vajinadan az da olsa kanlı fakat sulu ve kokulu akıntı da gelebilir.

Cinsel ilişki sonrası kanama, yaşanan ağrılar ve karın bölgesinde hissedilen ağrılar, kilolu olmak, doğum yapmamış olmak ta belirtiler arasındadır. Adet döneminin küçük yaşta başlaması, çok ileri yaşta menopoza girilmesi, meme kanseri öyküsünün bulunması, düzensiz beslenme alışkanlığı, sigara ve alkol tüketimi de hastalığın risk faktörleri arasındadır.

Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri arasında kanamalar görülüyorsa bu durum rahim kanserinin işareti olabilir.

Kanserin ileri aşamalarında ise halsizlik, kilo kaybının yanında kabızlık belirtileri de ortaya çıkmaktadır.

Tüm bu bilgilerin doğrultusunda göz ardı edilmemesi gereken  bir durum da menopoz öncesi veya sonrası yaşanan akıntı ve kanamaların tamamı rahim kanserinin belirtisinin olmayabileceğidir. Dikkat edilmesi gereken ise gerek menopoz öncesi gerekse menopoz sonrası dönemlerde olan düzensiz  yaşanan akıntıların sebebinin bilinmesi açısından mutlaka bir uzmana başvurmak  olması gerekendir.

Bir önceki yazımız olan Topuklu Ayakkabı Giyimenin Zararları başlıklı makalemizde topuklu ayakkabı, topuklu ayakkabının zararları ve zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ