Sağlıklı Spor Yapmak İçin Tavsiyeler

Sağlıklı Spor Yapmak İçin Tavsiyeler

Baktığımızda herkes sağlıklı olmak için, vücudunu zinde tutmak için bir sürü şey yapıyor. Mesela beslenmemize dikkat ediyoruz, diyet yapıyoruz, zayıflamak için internetteki tariflere uyuyoruz, yapıyoruz… Evet, işte anahtar kelime buydu! yapıyoruz!

Bu yazımızda sağlıklı spor yapmak için birkaç tavsiyeden bahsedeceğiz. Spor da hem zayıflamaya hem de vücudumuzu daha sağlıklı ve zinde tutmak için bize epey yardımcı oluyor. En basitinden yemeklerden sonra 1 saat yürüsek bile bunun bize ciddi derecede olumlu etkisi oluyor. Mesela diyelim ki artık bir spor salonuna kayıt oldunuz. Fakat bir türlü spor salonuna gidesiniz gelmiyor veya gidemiyorsunuz, özellikle de kış aylarında ulaşım epey de zor oluyor. Hele bir de sevdiğiniz başka bir şeyle vakit geçirmek varken… Bu şekilde düşünürsek eğer spor salonlarına ödediğiniz yüklü miktar paralarını ödemekten ileriye gidemezsiniz. Biz de buna son vermek için size birkaç öneri hazırladık.İsterseniz gelin biraz da nasıl sağlıklı spor yapılır, onun üzerine konuşalım…

– Her şeyden önce mantığınızı kullanın ve gerçekçi olmaya çalışın

Gerçekçi olundan kastımız acele etmeyin, spor salonuna bir hedefiniz olduğu için gidiyorsunuz bu nedenle hemen ertesi gün bir sonuç almanız nerdeyse imkânsız. Yani bunun için bir mucize beklemeyin. Hele hele formunuzu çok kısa bir zamanda değiştireceğinize dair düşünceleri kafanızdan hemen atın. Bu süre için en az 3-4 ayınızı harcayabileceğinizi unutmayın. Bu gerçeği kabullenip sabırlı olduğunuz takdirde başarıya ulaşmamanız için önünüzde hiçbir engel kalmıyor.

– Sporda kendinizi çok fazla zorlamayın ve kendinize bir sınır koyun

Vücudunuza ne kadar bakarsanız, o da size o kadar bakarmış. İlk başlarda vücut hamladığı için kasları yavaş yavaş alıştırarak hazır hale getirebilirsiniz. Zorlandığınız yerde bırakın. Ayrıca spora yeni başlarken ağır bir spor programı yerine, hafif egzersizlerle başlamayı tercih edin.

– Sürekli aynı egzersizi yapmayın

Devamlı aynı egzersizleri yapmayın, kendinizi değişik sporlara ve spor aletlerine yönlendirin, böylelikle hem sıkılmazsınız hem de çeşitliliğinizi artırırsınız.
-Konsantre olmaya çalışın

Spor salonuna giderken tüm sorunlarınızı, dertlerinizi, işinizi vs. hepsini her şeyi unutun. Çünkü spor yaparken konsantre eksikliği yaptığınız spordan verim alamamanızı sağlar.

-Her zaman hazırlıklı olun

Spor çantanızı her daim yanınızda bulundurun ve mümkünse sabah evden çıkarken çantanızı aracınız atın. Böylelikle iş çıkışınca eve gidip çantayı hazırlama derdiniz olmaz. Biliyorsunuz, işten eve gidince tekrar dışarı çıkmamak için kendi kendimize bahane üretiyoruz.

-Arada mola verin

Her gün aşırı derecede spor yapmak kaslara ve vücuda zarar verir. Yani sporun hep iyi yanları yoktur, kötü yanları da vardır. Zaten vücut yorgunluğundan da bunu anlamanız hiç de zor değil. Bunun için 1 gün spor yapın 1 gün mola verin. Ya da 2 gün spor yapın 1 gün mola verin gibi yollarla bu dinlenmeyi daha iyi hale getirebilirsiniz.

-Arkadaşlarınız her zaman eğlencelidir.

Her yerde olduğu gibi spor salonlarında da arkadaşlarınızın size eşlik etmesi çok eğlencelidir. Bunu yaparsanız eğer hem zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız, hem de spor programınızdan kaytarmadan birbirinizi spora teşvik edersiniz.

- ve vücut ölçülerinizi not almaya çalışın

Haftalık olarak kilo ve vücut ölçülerini not alın. Böylelikle forma girdiğinizi gördükçe daha da motive olursunuz ve yaptığınız spora daha da bağlanırsınız.

-Müzikle daha iyi olur

Spor yaparken müzik dinlemek hem bizi rahatlatır ruhumuzu dinlendirir, hem de daha motive olmuş bir şekilde spor yapmamızı sağlar. Tavsiyemiz sevdiğiniz müzikleri ve sizi gaza getirecek müzikleri seçmeniz.

-Bir hedefiniz olsun

Hangimizin dolabında bize küçük gelen bir kıyafet yok ki? İşte bu duruma uyan çok da güzel bir önek. Spor yaparak kilo verdikten sonra üstümüze giyemediğiniz bir kıyafeti tekrar giyebilmek ne kadar da zevkli olur değil mi?

İşte spor yapmak bu kadar basit. Dediğimiz gibi hemen ilk günden bir mucize beklememeniz, bu iş için baya zamanın gerek olduğunu bilmeniz ve sabırlı olmanız bu işin anahtar kelimeleri. Eğer sabırlı olursanız ve mucizelere inanırsanız, zayıflamamak için hiçbir sebebiniz yok!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ