Sağlıklı Yaşam Sırları

Sağlıklı Yaşam Sırları

Sağlıklı Yaşam Hakkında Bilinilmesi Gereken Püf Noktalar ve Sağlıklı Yaşam Sırları

1) İŞİN TEMELİNİ OLUŞTURUN YANİ;

İlk olarak nelerden vazgeçeceğinize karar verin.

Toplamda 7000 kalori 1 kilo eşdeğerdir.

Makarna:1 hafta içerisinde yanlızca 1 gün 1 öğünde makarna yemek ile yememek arasında 300 kalari fark vardır. Bu nedenden dolayı diyet esnasında yenmesi sakıncalı besinlerdendir.

Pİrinç:1 hafta içerisinde yanlızca 1 gün 1 öğünde yendiğinde ise vücudunuza 450 kalori girer.bu nedenle sakıncalı besinlere girmiş olur.Aynı şekilde çikolata tüketildiğinde 700 kalori vücudumuza girer.Bu nedenle çikolatada riskli besinlerdendir.

Şeker(beyaz zehir):Son yapılan araştırmalara göre şekeri fazla tüketen insanlar sigara içmeye dağa meyilli hale geliyor! ayrıca bu kişilerde erken yaşlanma,alzheimer ve kronik alerjiler gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilen hastalıklara sebep olduğu düşünülüyor.Yani sadece kilo verirken değil bunun dışındada kullanılması tehlikeli besin kaynağıdır.1 öğünde yemekten sonra yediğiniz bir şekerli(şerbetli) tatlı yaklaşık olarak 1400 kaloriye eşdeğerdir. (bir porsiyondan hesaplanmıştır.)

2) EGZERSİZ YAPILMALI

Egzersizsiz bir diyet düşünülemez.Sadece diyet zamanında değil her zaman uzun yaşamak için kaybedebileceklerimiz için kendi mutluluğumuz ve öz güvenimiz için gereklidir spor.  Çünkü egzersiz vücudu zinde tutar. Kanser oranını %40 azaltır.öz güveninizi tazeler.Aklınızı bir işe dağa kolay odaklamanızı sağlar.Bunlarla birlikte extra olarak kilo vermeyi sağlar.

Egzersiz diyoruz ama nasıl egzersiz? ne kadar egzersiz? ne sıklıkla egzersiz?

Bütün profesörler dışarıda koşmayı tavsiye eder.Tabi bende öyle tavsiye ediyorum.Bunun sebebi dışarıda 30 dk yürüyüş sizi öncelikle bütün vücudunuzu çalıştıracaktır.Nasıl yani? şöyle ki; zihinsel,duyusal ve duygusal açıdan etkileyecektir.Ve bana göre en çokta sosyalleşme açısından etkileyecektir.Bunun için özellikle tercih edilen parklarda,bahçelerde,sokaklarda v.b yerlerde dolaşmak gerekir ve bana sorarsanız buralarda sık sık dolaşın.Bunun dışında bir ormanlık alanda yürüdüğünüzde yürüyüş dışında nefes egzersizide yapmış olursunuz ve bu nerede ise size 600 kalori kaybettirecektir.ve işin güzel tarafı insan doğal ortamda bulununca ister istemez acıkır ve eve gittiğinde yemek yediğinde eğer ağır bir yiyecek değil ise hiç kalori almaz.Günde 2 kere yapılmasını tavsiye ediyoruz.(30 ar dk) Bunun dışında siz olabildiğince arkadaş grubunda takılın ve kısıtlamaları delmeden eğlenin arkadaş derken yanında rahat olabileceğiniz insanlardan bahsediyorum.Bunun dışında karşıcinslerle aranız hep iyi olsun.

3)DOĞAL BESLENİN

Elinizden geldiği kadar doğal beslenin.Her öğün mutlaka sebze tüketin ve mutlaka protein alın.Et,süt,yumurta,yoğurt,peynir gibi proteinleri almaktan çekinmeyin.Vücud bunları çok çabuk yakar.

4) BİLMENİZ GEREKEN UFAK NOTLAR    

*Sabah kalktığınızda tuvalete gitmeden önce ılık limonlu su içiniz.Bu sizin gün içerisinde 2 kat daha fazla tuvalete gitmenizi sağlayacaktır.

*Kahvaltı yaparken sofrada zeytin mutlaka bulundurun

*Spor yapmadan önce mutlaka 5 dk ısınma hareketleri yapınız.Bu sizin sakatlanmanızı önleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Spor Yapmak İçin Tavsiyeler başlıklı makalemizde kilo, sağlık ve spor hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ