Sağlıklı Zayıflamada 10 Altın Kural

Sağlıklı Zayıflamada 10 Altın Kural

Kadınların korkulu rüyası ‘zayıflamak’ aslında o kadar da zor bir şey değildir. En basitinden şunu söyleyebiliriz ki bir insan telefonla konuşurken bile zayıflayabilir. Hadi ordan canım demeyin. Bu ve bunun gibi şeyler gerçekten de mümkün. Yapmanız gereken şey tabi ki çabuk sıkılmamak, sabretmek ve gerçekten kilo vereceğinize inanmak.

Bu yazımızda da sadece 10 altın öneriden bahsedeceğiz. Bunları yaparak gerçekten de zayıflayabilirsiniz.Asıl yazımıza başlamadan önce bunların sadece birer öneri olduğunu hatırlatalım. Eğer profesyonel yardım almak istiyorsanız bir diyetisyene gitmeniz şart.

Hadi o zaman başlayalım…
1- Zayıflamak istiyorsanız bunun nedenlerini bilmelisiniz, düşünce olarak da kendinizi buna hazırlamalısınız

Burada anlatılmak istenen şey aslında sizin kararlı olmanız. Çabuk vazgeçmemeniz ve sabretmeniz. Yani birkaç gün sonra 1 kilo bile veremediğinizi görünce hemen bu işi bırakmayın. Zaten bir günde de 10 kilo vermek gibi bir mucizeyi de beklemeyin. Eğer sabrederseniz gerçekten zayıflayabilirsiniz. Sadece kafanızda bitirin bu işi yeter.

2- Zayıf günlerinizden bir fotoğrafınızı çekip onu bir yere asın veya saklayın

Eğer zayıfladığınızı düşünüyorsanız veya tartıya baktıysanız, o gün kendinizin bir fotoğrafını çekin. Ve bunu bir yere asın. Bunun tam tersine ilk başta kilo vermeye başladığınız gün de çekebilirsiniz. Ve bu işlemi bazı günler tekrarlarsınız. Tamamen zayıfladığınızda tüm fotoğrafları yan yana getirip karşılarına geçip gülebilirsiniz. Sonuçta zayıflamışsınızdır ve sadece eski halinize gülersiniz.

3- Yemek yerken lokmaları yarım dakika aralıklarla çiğneyin

Kilo almanızı sağlayan bir diğer şeyse hızlı yemek yemenizdir. Bu maddede anlatılmak istenen şey kısaca hızlı yemek yememenizdir. Bir lokmayı alıp önce çiğneyin, hemen yutmayın. İyice öğütün, ondan sonra yiyin. Ayrıca yemek yerken lokmalar arasında yarım dakika kadar ara vermeye çalışın. Çalışın ki mideniz rahat etsin, hava alsın.

4- Televizyon izlerken veya kitap okurken yani kısaca boş vaktinizde bir şeyler atıştırmayın

Çağımızın hastalığı diye bahseder televizyonlar bu işe. Bizim milletimizin de her zaman yaptığı şeydir boş vaktinde bir şeyler atıştırmak. Aslında kilo almanızı sağlayan çok güçlü bir etmende budur. Çünkü o anda boş boş duruyorsunuzdur ve canınız sıkıldığı için bir şeyler yemek istiyorsunuzdur. Yani olay tamamen psikolojik. Bu gibi durumlarda bir şeyler yemeyin, kendinize engel koyun. Bunun işe yaradığını göreceksiniz.

5- Kendi kendinize “Gerçekten aç mıyım?’ sorusunu sorun 

Bu gibi durumlarda maddede yazan şeyi yapın ve kendinize karnım gerçekten aç mı sorusunu sorun. Muhtemelen cevap evet olacaktır. Ama kendinizi kandırmayın, biz de siz de biliyoruz ki gerçekten aç değilsiniz. Bu gibi durum olduğunda bir şey yemeyin. Bir önceki maddemizle eşleşen bir madde bu. Aslında gerçekten acıkmıyorsunuz ama bu size beyninizin bir oyunu. Kilo almanızı istiyor bazı güçler

6- Yemekten sonra dişlerinizi mutlaka fırçalayın

Sadece diş sağlığı için değil, kilo vermek açısından da dişlerini fırçalayın. Dişler arasında kalan yemek parçacıklarını yerseniz eğer, bunlar bile kilo yapabilir sizde. Hatta emin olun, en küçük parça bile sizde kilo yapabilir. Hem dişlerinizi fırçalamak diş sağlığı açısından da çok önemlidir, dişlerinizi fırçalayın.

7- Yürüyen merdivenler ve asansörlerden gitmek yerine yürüyün

Bizim milletimizin huyudur kestirme yollar, asansörler, arabalar falan. Ama bunun yerine 5 dakikalık yolu arabayla gitmek yerine o yolu yürüseler, haberleri olmadan kilo verecekler. Ama işte bunu yapamıyorlar. Ama siz yapabilirsiniz. Bırakın 5 dakikalık yol, ne olacak sanki? Bir yeriniz mi eriyecek? Yürüyün gitsin. Yürümek sağlık açısından çok iyidir.

8- Yürüyüşlerinizi yemeğinizi yedikten sonra yapın

Tabi ki de öyle yapmamız gerek. Yemekten önce yürüyüşün bir anlamı olmaz zaten. Ha, olursa belki sağlık için olabilir ama kilo vermek açısından bir anlamı ve önemi yoktur. Yürüyüşlerinizi yemekten sonra yapın ki yediğiniz şeyleri yakabilesiniz.

9- Yemeği ayakta değil oturarak yiyin

Ayakta yemek yenir mi hiç? Hangi mantığa dayanarak bunu yapıyorsunuz? Yemekler yemek borumuzdan en iyi oturduğumuz zaman geçer. Ayaktayken değil. Bu nedenle yemeğinizi oturarak güzelce yiyin.

10- Birazcık fazla yerseniz ertesi gün kendinize mini bir diyet uygulayabilirsiniz

Önemli bir madde. Diyelim haberiniz olmadan fazla mı yediniz? Arkadaşlarınız fazla yemeniz için sizi zorladı mı? O zaman hemen ertesi gün küçük bir diyet daha uygulayın. Bu illa diyet olmak zorunda değil. Mesela o gün 1 saat mi yürüdünüz? Ertesi gün 2 saat yürüyün. Bunun faydasını çok göreceksiniz.
Eveeet, 10 tane altın önerimizi saydık. Bunları, bunun gibi şeyleri hatta ve hatta bundan daha fazlasını yaparsanız kilo verme işiniz daha da kolaylaşır. Başta dediğimiz gibi sadece sabredin, çabuk vazgeçmeyin ve kilo vereceğinize inanın. Eğer kafanızda bu işi bitirirseniz, nasıl kilo verdiğinizi bile anlamazsınız.

Ha bu arada, geçmişteki fotoğraflarınızla kilo verdikten sonraki fotoğraflarınızı yan yana koyarsanız inanın bana çok güleceksiniz

Bir önceki yazımız olan Kısa Sürede Hızlı Kilo Vermek başlıklı makalemizde çabuk kilo vermek, kısa sürede nasıl zayıflayabilirim ve zayıflamanın püf noktaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ