Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Soğuk Duş Almanın Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatımızda sıradan bir işlev olarak gördüğümüz, sıcaktan bunaldığımızda ya da uyanabilmek için aldığımız soğuk duşun birçok faydası vardır aslında. Geçmişten beri insanlar çeşitli sebepler için duş alırlar. Kimi zaman temizlenmek için, kimi zamanlarda kendimize gelmek için, kimi zamanlarda da psikolojik olarak özgüven sağlamak gibi sebeplerle duş alırız.

Duş almanın haricinde özellikle “”almanın bilinmeyen birçok faydası vardır. Soğuk duş almak bağışıklığı güçlendirir, nezle, grip ve enfeksiyonlara karşı korur. Hatta bazı kanser türleri riskini bile azalttığı söylenmektedir.

Öte yandan soğuk duş, kan dolaşımını iyileştiriyor. Kanın akışını hızlandırıyor. Kan dolaşımı yüksek tansiyonu önlüyor ve kan damarlarını güçlendiriyor. Kan dolaşımı hızlı olduğunda bütün vücut sistemleri daha hızlı çalışmaktadırlar. Bu da dolaylı olarak metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo verdirmeye de yardımcı oluyor. Kısacası, metabolizma hızını arttırarak zayıflamak isteyenler soğuk duş alabilirler diyebiliriz.

Soğuk duşun diğer yararları ise depresyonu azaltması, lenf sistemini güçlendirmesi, nefesi derinleştirmesi, cildi ve saçı sağlıklı tutması, gözenekleri küçültmesi ve hormon üretimini arttırmasına ek olarak, insanın enerji ve canlılığını arttırmasına da yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Varis İçin Limon Toniği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ