Tırnak Bakımı

Tırnak Bakımı

6 Adımda Bakımı

Bir bayan için güzelliğine, dış görünüşüne, kıyafetlerine özen göstermek ne kadar önemli olsa da tırnaklar bir bayanda ilk dikkat çeken kısım olduğu için tırnak bakımı çok hassas ve önemli bir konudur. Bakımsız, ojeleri dökülmüş ve kırılmış tırnaklar tüm güzelliğinizi bir anda gölgede bırakabilir. Bu yazımızda 6 basit adımla tırnaklarınıza nasıl uygulayacağınıza değineceğiz.

1-) Hepatit B ve C gibi birçok hastalık ortak kullanılan bakım aletleri sebebiyle güzellik salonlarından bulaşmaktadır. Bu sebeple ilk olarak tırnak bakımı için kullanılan tüm ürünlerin sterilazyonunun yapılması gerekmektedir. Sterilazyon işlemi için ilk olarak ultrasonik temizliyicilerle kullanacağımız aleti temizledikten sonra glutaraldehit gibi özel sterilazyon çözeltileriyle dezenfekte işlemini tamamlamamız gerekmektedir.

2-) Tırnak bakımı için ilk olarak önceki oje kalıntılarını temizlemek gerekmektedir. Temizleme işlemi için genelde herkes sadece aseton kullansada bu kimyasal madde tırnaklarımızdaki lipit tabakasını yıpratarak kötü bir görünüme sebep olmaktadır. Tırnaklarımızı yıpratmadan temizlemek için asetonun içine susam, badem yağı gibi bitkisel yağları katabiliriz. Bu yağları istersek asetonla temizleme işleminden sonra da kullanabiliriz. Bunun amacı asetonun meydana getirdiği yağ kaybını telafi etmektir. Lipit (yağ) kaybı olması durumunda tırnaklarımız nemsiz, kuru bir hale gelir kötü gözükürler.

3-) Üçüncü aşama olarak sıra tırnaklarımızın kesimine geldi. Tırnak kesiminde tırnak makasının tırnaklarımıza vereceği zararı göz önünde bulundurarak dikkatli bir şekilde tırnak kesimini tamamlayabiliriz.

4-) Tırnaklarımızı kestikten sonra törpüleyerek tırnakların uç kısımlarında oluşan düzlükleri yok etmeliyiz. Tırnak törpümüz sadece bize ait olan ve sadece bizim kullandığımız bir törpü olmalıdır. Çünkü törpüler dezenfekte edilemedikleri için ortak kullanılan törpüler enfeksiyon riskini arttırarak hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırmaktadırlar.

5-) Törpü işlemi bittikten sonra dışarıya doğru uzanan tırnak etlerini kesmemiz gerekmektedir. Tırnak etlerinde oluşan düzensizlikler tırnak tamponu kullanılarak düzeltilmektedir. Kutikül gidericileri kullanmadan önce sabunlu bir suda ellerimizi on dakika bekletmemiz tırnak etlerinin kesimi işlemini aşırı derecede kolaylaştıracaktır.

6-) İşte işin en zevkli kısmı olan boyama aşamasına geçtik. Tüm bakım aşamalarını bitirdikten sonra tırnaklarımızın ilk katına bir astar katı çekilir. Üzerine renkli cila çekilerek en üstüne de şeffaf astar çekilir. En son olarak tırnak ucuna çok ince beyaz bir şerit çekilerek doğal bir görünüm kazandırılır.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Sağlıklı 5 Bitkisi ve Faydaları başlıklı makalemizde bitkiler, faydalı bitkiler ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ