Zika Virüsü Nedir?

Zika Virüsü Nedir?

Son dönemde domuz gribinden sonra tüm dünyanın korkusu haline gelen Zika virüsü, Amerika kıtasından sonra Avrupa’ya kadar geldi. İlk olarak 1940’lı yıllarda Zika ormanlarında yaşayan hayvanlarda görülen ve adını da bu ormandan alan virüs, son birkaç ayda yeniden dünyanın gündemine oturdu. Özellikle çocuklar ve hamileler için büyük tehdit oluşturan bu virüs, özellikle Brezilya’da binlerce kişiyi esir almış durumda. 2016 yılı ile birlikte toplamda 20’den fazla ülkeye yayılmış olan Zika virüsü, küresel bir sağlık tehdidi oluşturuyor.

Türkiye için şimdilik tehlike alarmı verilmemiş olsa da, her an ülkenin gündemine de oturabilir. Cinsel yolla ve kan ile bulaşan bu virüs, klinik olarak Nil Virüsü, Humma virüsü gibi virüsler ile benzerlik gösteriyor. Yenidoğan bebeklerin kafalarının normalden daha küçük doğmasına neden olduğu için, özellikle anne adaylarının bu virüsten korunmaları gerekiyor. Zika virüsü, bebeklerde beyin fonksiyonlarının bozulmasına, kafa küçüklüğüne, yaşam sürelerinin azalmasına ve beynin yeterli oranda gelişememesine neden oluyor. Peki, Zika virüsünün belirtileri nelerdir?

Başta baş ağrısı, yüksek ateş, kusma gibi belirtiler ile kendini gösteren bu virüs; eklem ve kaslarda ağrılara, gözlerde kızarmalara, vücutta halsizlik ve yorgunluk hissine neden oluyor. Virüs, cinsel ve kan yolu ile bulaşıyor ve belirtilerini bulaştıktan sonra yaklaşık 1 hafta sonra gösteriyor. Virüsten korunmak için henüz bir aşı bulunmadığından, cinsel yolla buluşmasını engellemek için korunmak gerekiyor. Şu sıralar geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık 30 kat daha fazla bebeğin kafalarının küçük doğmasına neden olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle özellikle hamilelik döneminde anne adaylarının mutlaka korunması ve dikkatli olması gerekiyor…

Bir önceki yazımız olan Spor Yaparken Motive Eden Şarkılar başlıklı makalemizde koşarken motive eden şarkılar, spor yaparken dinlenecek şarkılar ve spor yaparken motive edici şarkılar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ